Przechwytywanie rzeczywistości
Kontrola wskazanych wrażliwych miejsc: obiektów budowlanych, naturalnych form rzeźby terenu
Czasami zachodzi konieczność sprawdzenia wrażliwego miejsca pod kątem różnego rodzaju deformacji formy pierwotnej oraz tego z jaką częstotliwością i prędkością forma ta odkształca się, grożąc np. zawaleniem. Przy tego typu pomiarach przychodzi z pomocą przychodzi nam geodezyjny monitoring.
Ze względu na częstotliwość wykonywania pomiarów podzieliliśmy to zagadnienie na dwie części:
I. Monitoring stały
II. Monitoring okresowy
Ze względu na specyfikę prowadzenia pomiaru monitoring geodezyjny podzieliliśmy na cztery grupy :
I. Skanowanie 3D
II. Pomiar przemieszczeń oraz deformacji
III. Pomiar osiadań
IV. Badanie pionowości
Każdy z wyżej wymienionych pomiarów charakteryzuje się inną skalą dokładności oraz precyzji, a co za tym idzie – ceną oraz czasem, w którym uzyskuje się istotne informacje. Chętnie pomożemy przy wyborze optymalnej metody pomiaru, skrojonej na potrzeby klienta.
Zintegrowany system monitorowania obiektów budowlanych i naturalnych form rzeźb terenu Leica GeoMOS
Dzięki współpracy z kilkoma polskimi uczelniami wyższymi z Polski jesteśmy w stanie pomóc przy monitorowaniu najbardziej skomplikowanych obiektów oraz wdrożyć rozwiązania pozwalające otrzymywać wyniki na żywo dotyczące deformacji zarówno pionowych, jak i poziomych. Wspomniane rozwiązanie opiera się na oprogramowaniu firmy Leica oraz na dobranym indywidualnie do potrzeb zestawie pomiarowym.
Skanowanie 3D
Nowoczesne technologie pozwalają nam na jeszcze dokładniejsze zobrazowanie mierzonych obiektów. Dzięki stosowaniu skaningu laserowego możemy uzyskać liczące wiele tysięcy punktów chmury, na podstawie których otrzymujemy modele CAD na potrzeby np. projektowania, wizualizacji czy wykrywania konfliktów pomiędzy istniejącym projektem a starą instalacją znajdującą się w obiekcie budowlanym.
I. Dokumentacja BIM
II. Modele 3D CAD
III. Modele instalacji
IV. Wykrywanie kolizji chmury punktów z modelem 3D
Fotogrametria
Fotogrametria niskiego pułapu jest rozwiązaniem, które pomaga zoptymalizować koszty przy opracowaniach o dużej powierzchni pomiaru. Natomiast w przypadku pomiarów objętości jest znacznie skuteczniejsza niż klasyczne metody ze względu na liczbę punktów, które otrzymujemy z jednego nalotu. To w prostej linii przekłada się na dokładniejsze obliczenie np. mas ziemnych lub objętości kruszywa.
I. Ortofotomapy
II. Numeryczne modele terenu
III. Pomiary objętości