Mapa do celów projektowych – MDCP

Czym jest MDCP?

Mapa do celów projektowych jest dokumentem niezbędnym we wszystkich projektach wymagających zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę.  

Kto wykonuje mapę do celów projektowych?

Mapę do celów projektowych wykonuje geodeta uprawniony, czyli osoba niekarana, z odpowiednim wykształceniem, posiadająca doświadczenie w zawodzie oraz zdany egzamin państwowy.

Co zawiera MDCP?

Geodeta uprawniony na podstawie pomiarów w trenie oraz dokumentacji: 

  • materiałów udostępnionych z zasobu, 
  • opracowań planistycznych,
  • innych dokumentów lub informacji dotyczących danego obszaru, 

nanosi aktualny stan zagospodarowania działki, zmiany w usytuowaniu szczegółów sytuacyjno-wysokościowych (np. ogrodzenia, krawężniki, skarpy, budynki itp.), istniejące elementy sieci uzbrojenia terenu (studnie, słupy, przewody itp.) oraz zieleń (drzewa, zadrzewienia, parki itp.) na mapę zasadniczą.[1] Istnieje możliwość, że trzeba będzie wznowić znaki graniczne lub wyznaczyć granice działki, ponieważ istniejąca dokumentacja nie zapewnia wymaganej dokładności. Należy to wykonać przed przystąpieniem do wykonania MDPC.[2] 

Jak długo jest ważna mapa do celów projektowych?

Przepisy prawa nie wskazują żadnego konkretnego terminu. Jednak na ich podstawie można wywnioskować, że MDCP jest aktualna tak długo, jak przedstawia rzeczywisty stan terenu w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.

Dezaktualizacja mapy jest spowodowana stałą zmianą stanu faktycznego wskazanego terenu. 

Drugim sposobem utracenia statusu aktualnej mapy jest zmiana przepisów, np. obowiązującego układu wysokościowego lub układu odniesienia. Obecnie działamy na układach wysokościowych PL-EVRF2007-NH i PL-KRON86-NH oraz w układzie odniesienia PL-ETRF2000. 

Czy mapę do celów projektowych można zaktualizować?

Nie. Jeżeli mapa przestanie być aktualna, to należy wykonać nową mapę.[3] 

Po co mapa do celów projektowych? Do czego jest potrzebna?

Wymóg posiadania MDCP wynika z przepisów prawa budowlanego. Określają one, że projekt zagospodarowania terenu, który jest nieodłącznym elementem dokumentacji budowy, ma być wykonany na oryginale bądź kopii mapy do celów projektowych.  

Ile kosztuje mapa do celów projektowych?

To zależy. W przypadku ma.concept ceny zaczynają się od 900zł. Ostateczna wycena zależy od lokalizacji inwestycji, rozmiarów działki oraz ilości niefakultatywnych pomiarów.[4] 

Zamówiłem mapę do celów projektowych. Co dalej? 

Termin wykonanie MDCP zależy od złożoności prac, np. dla działki do 0,5 ha zajmuje to 2 – 4 tygodnie, a dla map wielkoobszarowych na zamkniętych terenach termin może wahać się między pół roku do nawet roku. Po otrzymaniu gotowej mapy udajemy się do projektanta, architekta lub firmy wykonującej prace budowlane. W ma.concept oferujemy nie tylko wykonanie MDCP, ale również obsługę geodezyjną inwestycji. Decydując się na zestaw naszych usług, klient może liczyć na cenę ze zniżką.

Podsumowując, mapa do celów projektowych jest indywidualnym opracowaniem kartograficznym zawierającym treść mapy zasadniczej, która jest zaktualizowana na dzień pomiaru oraz zawiera dane wskazane przez inwestora lub projektanta potrzebne do procesu projektowania. Wykonuje ją geodeta uprawniony. Jest aktualna tak długo, jak jest identyczna ze stanem faktycznym terenu. Nie można jej aktualizować. Jest niezbędną do wykonania projektu budowlanego. Jej ceny zaczynają się od 900zł, a czas oczekiwania na takową wynosi minimum 2 tygodnie. 

  1. K. Karlikowski, Podstawowe zasady i procedury opracowania mapy do celów projektowych, „Acta Scientifica Academiae Ostroviensis nr 35-36″ s. 131 – 144. 
  1. M. Puzia, L. Pietrzak, Krótka opowieść o mapie do celów projektowych, „Przegląd Geodezyjny” 2021, z. 12 s. 19 – 22 
  1. D. Felcenloben, Wykładnia normatywnego pojęcia mapy do celów projektowych, „Przegląd Geodezyjny” 2022, z.3 s. 14 – 20. 
  1. Dz. U. 1994 nr 89 poz. 414 art. 34. 3.1