słowa klucz: pozwolenie na budowę, mapa do celów projektowych, inwentaryzacja powykonawcza
Wzniesienie własnego domu to marzenie wielu osób. Jego realizacja wiąże się nie tylko z zakupem działki oraz skonstruowaniem samego budynku, ale również dopełnieniem sporej ilości formalności, w których istotną role odgrywają prace geodezyjne.
Zanim rozpoczniesz budowę niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę (Decyzja). [1]
Zgodnie z art. 28 Ustawy Prawo budowlane roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie Decyzji o pozwoleniu na budowę [2] i wypełnionego wniosku złożonego osobiście w urzędzie bądź elektronicznie za pośrednictwem portalu E-budownictwo.
Decyzję wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej w oparciu o przepisy KPA. Ustawowy czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę wynosi najdłużej 65 dni. Jednak na całkowity czas uzyskania Decyzji wpływa wiele czynników jak np. uzyskanie mapy do celów projektowych, czy sam projekt, który na jej podstawie jest wykonywany.
Po otrzymaniu Decyzji o pozwoleniu na budowę, wybrany powinien zostać kierownik budowy, a następnie założony dziennik budowy, niezbędny do dokumentowania postępów prac.
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę:
- na budowę nowego obiektu budowlanego
- na rozbudowę, nadbudowę lub zmianę przeznaczenia istniejącego już budynku
W przypadku mniejszych inwestycji, takich jak budowa budynku do 70m2 , garażu, czy altany, wystarczy zgłoszenie budowy, o którym mowa w art. 30. Ustawy o Prawie budowlanym [3]
Wymagane dokumenty do złożenia wniosku:
W trzech egzemplarzach każdy dokument zgodnie z art. 33. Ustawy o Prawie budowlanym. [6]
- projekt zagospodarowania działki lub terenu
- projekt architektoniczno-budowlany
- decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlanego.
Ważne!
Jeśli będziesz wykonywać roboty budowlane przed otrzymaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, będzie to samowola budowlana.
Czy Urząd może odmówić wydania pozwolenia na budowę? Tak, w przypadku gdy:
- inwestor rozpoczął prace samodzielnie przed uzyskaniem pozwolenia
- w dokumentacji zaistniały braki
- na terenie znajduję się obiekt budowlany, na który wydano decyzję o nakazie rozbiórki
Kto składa wniosek:
Inwestor występujący z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub dokonujący zgłoszenia zobowiązany jest do wniesienia opłaty skarbowej i dołączenia dowodu jej uiszczenia do wniosku. Opłacie skarbowej podlega również udzielenie pełnomocnictwa. Tabela opłat skarbowych aktualizowana jest na stronie www.gov.pl [1]
Jaka jest rola geodety w procesie pozwolenia na budowę:
- pozyskiwanie wypisów i wyrysów z rejestru (po otrzymaniu stosownego pełnomocnictwa) – w Powiatowym Ośrodku Geodezyjno Kartograficznym
- opracowanie mapy do celów projektowych – sporządzana jest na podstawie kopii mapy zasadniczej i aktualnych pomiarów. Mapa wymagana jest do uzyskania decyzji pozwolenia na budowę [4]
- przeprowadzenie inwentaryzacji powykonawczej– do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor m.in. zobligowany jest dołączyć dokumentację geodezyjną zawierającą wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej : mapę oraz informację o zgodności usytuowania obiektów z projektem zagospodarowania działki lub terenu z art. 57ust.1 pkt 5. Ustawy o Prawie budowlanym. [5]
Gdzie znaleźć informację o złożonych wnioskach oraz wydanych pozwoleniach na budowę:
Rejestr wniosków i decyzji znajduję się w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego – https://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/
Pozwolenie na budowę jest ważnym dokumentem, który ma swoją określoną ważność czasową. Od momentu wydania należy rozpocząć inwestycje w przeciągu pierwszych trzech lat.
Podsumowując, Decyzja jest niezbędna w większości przypadków, a jej uzyskanie nie musi być trudne, jeśli podejdziesz do tematu odpowiedzialnie z uprawnionym i doświadczonym geodetą.
Jeżeli posiadasz pytania dotyczące pozwolenia na budowę – skontaktuj się z nami, pomożemy i przydzielimy odpowiednią osobę do pomocy.
[1] https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/ou34
[2] https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-budowlane-16796118/art-28
[3] https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-budowlane-16796118/art-30